|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Alljärgnevalt toon teieni hea lugeja sissejuhatava osa filosoofiasse lühendatud kujul ning mõningaid põhimõisted filosoofiast. Filosoofia koosneb kahest kreekakeelsest sõnast:
Filosoofia jaguneb:
Filosoofia tõusuperioodidel on käsitletud neid mõisteid koos, langusperioodidel aga käsitleti eelkõige eraldi eetikat. Hiljem hakkasid filosoofiast eralduma üksikud konkreetsed distsipliinid nagu näiteks astronoomia, füüsika, eetika. Väidetakse seda, et filosoofia on tühimik teaduse ja religiooni vahel. Filosoofia on mõtlemine mõtlemisest. Ei ole midagi kasutumat kui filosoofia ja samas ka ei ole midagi paremat, kui filosoofia on. Filosoofia on filosofeerimine iseeneses, tema sees ja tema tarvis ning tema sees ja tarvis olemine. Filosoofia on jumalik tegevus ja kui jumalad tahaksid millegagi üldse tegeleda oleks see kindlasti filosoofia ning filosofeerimine. Seevastu aga küsimusele, mis on teadus, saab vastata ainult filosoofia vaatepunktist. Arvamusi on siinkohal samuti mitmeid. Filosoofia kujunes kujunes välja Vanas- Kreekas 7- 6. sajandil e.m.a. Keskajal allutati filosoofia teoloogiale. Teoloogiat peeti keskajal kõrgemaks tunnetusvormiks. Paljudest usunditest domineeris keskajal maailmas kristlik kirik ja kristlus. Mis oli keskajal filosoofia põhiülesandeks? Filosoofia põhiülesandeks sai siis pühakirja, "Piibli" tõlgendamine, mis kujunes üheks peamiseks kaanoniks filosoofiale sel ajal. Kirik- kreeka keeles "kyriakē", mis eestikeelses tõlkes omab tähendust "Issandale kuuluv". "Piibel”, sõnana on pärit kreekakeelsest sõnast "ta biblia", millise tähendus eesti keeles oleks- "raamatud" või "raamatukesed". Kant eristas selgelt filosoofiat teadusest. Sellist selget eristuvust aga me nii selgelt kõikide filosoofide seisukohtades ei näe. Termini filosoofia võttis esimesena kasutusele Herodotas 6 saj. enne Kristust. Tõelised filosoofid ei pidanud end mitte tarkadeks vaid tarkuse armastajateks. Nemad otsisid tarkust mitte inimestest, vaid kosmosest (logos). Logos tuleneb kreeka keelsest sõnast "legein"- koondama. Logos kuulus eelkõige kosmosele ja kui inimene suutis seda häält või kosmost tabada, siis võis ta arusaamisele jõuda. Kosmos saab kosmoseks filosoofi jaoks ainult logose kaudu. Logos tähendab korraga:
Platon aga seevastu võrdsustas filosoofia teadusega. Uusajal orienteeruski filosoofia teadusele. Filosoofia ülesannet selle sõna kõige kitsamas tähenduses nägi Platon kogu oleva kõigi üldisemas tunnetamises. Stoikud ja epikuurlased rõhutasud aga omakorda filosoofia praktilist tähendust. Täpsemalt just seda asjaolu, et filosoofia peab kaasa aitama elu kujundamisele siinses materiaalses maailmas. Sofistide tarkus seisnes oma väidete tõestamises. Herakleitos kuulus sofistide leeri ja arvas järgnevat:
Tarkus tähendab eelkõige võimet tunnistada, et probleemid on põhimõtteliselt lahendamatud. Tarkus seostub võimega mitmekesisuse taga näha ühtsust. Vaba inimene, kes tarkust omandab ei ole kindlasti manipuleeritav. Tarkust saab kõige paremini tabada inimeses mõistuse kaudu. Aristoteles on väitnud, et filosoofia on tarkuse taotlemine. Aristotelese põhiteos, mille ta on kirjutanud on "Metafüüsika". Aristoteles viitas tervikule, mida saab tabada ainult mõtlemise kaudu. Kindlasti võib siinkohal välja tuua filosoofia kolm põhifunktsiooni.
Ontoloogia ja gnoseoloogia moodustavad teoreetilise, aksioloogia aga praktilise filosoofia. Osa filosoofe mõtestasid inimese psüühilisi üleelamisi ja hirme kaasaja tsiviliseeritud maailmas (irratsionalism). Teised filosoofid huvitusid vaid teaduse loogikast ja metodoloogia küsimustest (positivism). Alates 19 sajandi keskpaigast tunti üha vähem huvi selle vastu, mis on filosoofia. Tema tähtsus vähenes selgepiiriliselt. Filosoofiat võime mõista kui:
Samuti võime mõista filosoofiat vastupidiselt kui:
Teaduse ülesandeks on kindlaks teha, mida maailmaga kui materjaliga peale hakata (st. täppisteadus). Osa filosoofe kritiseerivad täppisteadust kui sellist aga teised ei tee seda mitte. Arvamuste mitmekesisus on ilme siinkohal. Viimased 300 aasta jooksul on filosoofia pidanud end üha rohkem tõestama, teadus aga vastupidiselt seevastu mitte. 20 sajandil aga ollakse sellega nõus, et filosoofia pole teadus nagu näiteks matemaatika või keemia. Maailma terviklikus eksisteerib "kolmeainsusel", mis koosneb:
Inimene elab oma mõtetes kas minevikus või tulevikus, olevik on seejuures inimese mõtetes äärmiselt lühikese iseloomuga. Oma mõtetes me kas unistame- fantaseerime või meenutame minevikus toimunut. Kuidas seejuures defineerida "aega" kui mõistet? Ajaks võime me nimetada inimese mälupiltide rida iseeneses, minevikust ja olevikust. Kõik nähtavad asjad meie elus, meie ümber on ajalikud, nähtamatud asjad on aga alati igavesed. Filosoofia ei saa väljaspool filosoofiat vahetult kasulikult toimida, ehtsalt toimib filosoofia ainult endas ja endana. Filosoofia tulemuslikkus kuulub selgelt filosoofiale enesele. Väljaspool filosoofiat pole selle tulemuslikkusega midagi teha. Nendes eelpoolnimetatud seisukohtades seisnebki filosoofia tugevus ja ka nõrkus. Teisalt on filosoofial ka kindlasti tulemusi. Filosoofia loomus tähendab püüdlemist imestusväärseima poole, mille juures kunagi oldi ehk teisisõnu oleva olemise poole. Filosoofiale on omane oma loovus omades piirides, tal on oma võimus iseeneses ja oma võimutus. Kõigest sellest saame me teha omad järeldused filosoofiast:
![]() Sissejuhatuseks filosoofiasse oli kirjutatu heale filosoofiahuvilisele ehk piisav. Kodulehe lisa osast leiate põhjaliku ülevaate filosoofiast ja filosoofidest läbi ajaloo. Huvitav ja arendav lugemine igal juhul! Kellel on sügavam huvi filosoofia vastu võib Internetist leida hulga huvitavaid väljaandeid sel teemal: Neti.ee Mõningaid ladinakeelseid filosoofilisi ütlusi...
![]() Järgnevalt on tsiteeritud mõnede filosoofide mõtteid:
![]()
|
|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
© 2003 - 2023 • Hannes Web Disain • Alates: 12.02.2003 • Uuendatud: 01.01.2023 • |
![]() |
![]() |
![]() |